אקורדים בפסנתר

אקורד הוא שילוב של יותר משני צלילים שונים המושמעים ביחד או מפורקים במקצב מסוים ,אנו מכנים רצף של אקורדים במוזיקה הרמוניה. מלחינים משתמשים בהרמוניות כמעט בכל סגנון מוזיקלי: קלאסי, ג’אז, רוק וכו’,

אז מה תפקידו של האקורד במוזיקה ? האקורד מעשיר את המנגינה. אם נלווה את המנגינה באקורדים המנגינה תשמע טוב יותר. האקורדים הבסיסיים נקראים משולשים. מורכבים משלושה צלילים. רוב האקורדים מחולקים לשני סוגים: אקורדים מינוריים או מז’וריים. אפשרי לנגן אקורדים מז’ורים או מינוריים מכל צליל.

אקורדים בדרך כלל מנוגנים בטווח האמצעי של המקלדת. לא נמוך מדי (לצד שמאל) ולא גבוהים מדי (לצד ימין). האקורדים והמנגינות בנויים מהתווים של סולם, סולם הוא רצף של צלילים בדרך כלל שבעה צלילים, סולם הוא כמו תבנית של מלאי צלילים שמלחינים יכולים לבחור מהמלאי הזה ולהרכיב מנגינות. מהתבנית צלילים של הסולם בנויים גם האקורדים.

בניית האקורדים בפסנתר

דוגמא לבניית אקורד מסולם: אם ננגן את סולם דו מז’ור ( הסולם דו מז’ור בנוי מהקלידים הלבנים בפסנתר, דו, רה, מי , פה, סול, לה, סי , דו, וניתן לכל אחד מהצלילים האלו מספר , דו 1 רה 2, מי 3, פה 4, סול 5 , לה 6, סי 7 . ננגן את הצליל הראשון של הסולם “דו”, את הצליל השלישי “מי” ואת הצליל החמישי “סול” נקבל את האקורד דו מז’ור , האקורד נקרא על שם הצליל הראשון מצד שמאל שלו (דו) הוא נקרא מז’ור בגלל המרווח שנמצא בין הצליל הראשון לשלישי. באו נבחן את המרווחים של האקורד הזה בטונים . (אם אנחנו רוצים ללמוד אקורדים לפסנתר נצטרך להבין איך מחשבים מרווח מוזיקלי).

הסבר קצר למי שלא יודע מזה טון או מרווח מוזיקלי ( טון זאת היחידה שמודדים את המרווחים המוזיקלים בין הצלילים). חצי טון המרווח הכי קטן במוזיקה המערבית ,הוא המרווח המוזיקלי מקליד לבן לקליד השחור שסמוך אליו. המרווח המוזיקלי הקרוב ביותר בין קליד שחור לקליד לבן גם הוא נקרא חצי טון. כמו כן, ישנו חצי טון בין שני קלידים לבנים שאין ביניהם קליד שחור. לדוגמה, יש חצי טון בין מי ל-פה ובין סי ל- דו, גם כן יש חצי טון. לצד ימין של הפסנתר המרווחים עולים ולצד שמאל המרווחים יורדים.

 בחזרה למרווחי האקורד של דו מז’ור בין “דו” ל- “מי” יש מרווח של 4 חצאי טון כלומר שני טון ,המרווח הזה במוזיקה ידוע כ טרצה גדולה,”. בין” מי “ל”סול” יש מרווח של 3 חצאי טונים כלומר טון וחצי, המרווח הזה ידוע במוזיקה כטרצה קטנה, כדי לבנות אקורד מז’ור נשתמש בנוסחה הבאה: 4 חצאים (שני טון) ועוד שלושה חצאים (טון וחצי)במילים אחרות : טרצה גדולה ועוד טרצה קטנה , המרווחים בנויים משמאל לימין,

באקורד מינור המרווחים יהיו הפוכים לנוסחה של המז’ור קודם נבנה טרצה קטנה ורק אחר כך טרצה גדולה , דוגמה לאקורד מינורי מתוך הסולם ניקח את הצליל השלישי בסולם דו מז’ור , הוא הצליל מי ,את הצליל החמישי “סול” ואת הצליל ה- 7 “סי”. אם ננגן את שלושת הצלילים האלו ביחד מי, סול וסי נקבל אקורד מינור, את האקורד מי מינור (האקורד נקרא על שם התו הראשון מצד שמאל ). נסתכל על המרווחים של אקורד זה. בין “מי” ל- “סול” יש מרווח של שלושה חצאים (טון וחצי) שבמוזיקה המרווח הזה נקרא טרצה קטנה. בין “סול” ל- “סי” יש מרווח של 4 חצאים כלומר שני טון שנקרא במוזיקה טרצה גדולה . אז זה אומר שאם אנחנו רוצים לבנות אקורד מינורי מכל צליל אפשר לבנות את המרווחים האלו משמאל לימין , כלומר טון וחצי (טרצה קטנה) ועוד שני טון (טרצה גדולה)

איך נקרא את האקורדים לפסנתר מדף תווים?

בדפי תווים נראה את אותיות הגדולות באנגלית הם : A, B, C, D, E, F, G אלו האותיות שמסמנות את האקורדים. כל אות באנגלית מייצגת שם של צליל בעברית.

 כדי לשייך את האותיות לשמות הצלילים בעברית נסתכל בפסנתר האקוסטי על הצליל הראשון מצד שמאל הנמוך ביותר שהוא נקרא באנגלית A בעברית הוא נקרא “לה” . 

הצליל הבא אחריו משמאל לימין נקרא B בעברית הוא הצליל סי כלומר A=לה , B=סי, C=דו, D=רה, E=מי, F=פה, G=סול .

 כאשר אנו רואים את צליל האות באנגלית כאות גדולה ברירת המחדל תהיה לנגן אקורד מז’ור. המשמעות היא שרק האות כשלעצמה מייצגת אקורד מז’ור.

 אם אנחנו רואים “m” קטנה אחרי אות האקורד מצד ימין שלו, זה אומר שננגן אקורד מינורי. דוגמה: אקורד “Am” פירושו אקורד לה מינור.

 כאשר אנו רואים סימן סולמית # ליד האות, פירוש הדבר שעלינו לנגן את האקורד מהדיאז של הצליל( דיאז אומר לנגן חצי טון מעל הצליל שרשום).

 דוגמה C# האות C באנגלית מייצגת את הצליל דו, סימן הסולמית מייצג את הדיאז אומר לנגן את אקורד C# מזור כלומר בעברית לנגן את אקורד דו דיאז מז’ור .

 לעומת זאת, כאשר אנו רואים האות קטנה באנגלית “b” ליד האות הגדולה, פירוש הדבר שעלינו לנגן את האקורד מהבמול של הצליל (במול אומר לנגן חצי טון מתחת לצליל שרשום) לדוגמה אקורד Db הכוונה לנגן את האקורד רה במול מז’ור . אם נראה גם m קטנה . 

אקורד Dbm זה אומר לנגן את אקורד רה במול מינור. להדגמה בוידאו איך לנגן אקורדים בצורה נכונה ומעשית לחצו כאן